Vezi care este echipa câștigătoare la EURO 2024! Campionatul European de Fotbal este aproape de final, ultimul meci fiind disputat pe data de 14 iulie 2024. Până atunci însă, marți și miercuri vor avea loc următoarele meciuri:

• marți, 9 iulie Spania – Franța, ora 22:00. Acesta va avea loc pe Allianz Arena (Munchen)
  • miercuri, 10 iulie, Olanda – Anglia, ora 22:00. Meciul se va juca pe Signal Iduna Park, din Dortmund.

Spania este favorita confruntării, conform calculelor făcute de Supercomputerul Opta, notează theanalyst.com, ea având 38,2% șanse de victorie. În tot acest timp, Franța are o cotă de 31,8%, deci cele două echipe sunt destul de apropiate. Ultimul meci jucat între cele două a avut loc tot într-o semifinală, acolo unde francezii s-au impus cu scorul de 2-1. Karim Benzema și Kylian Mbappe au fost cei au marcat golurile.

Desigur, și băieții lui Southgate au 37.8% șanse de victorie în semifinală, potrivit predicțiilor. În ultima confruntare cu turcii, olandezii s-au bucurat pentru scorul de 2-1, astfel ajungând în semifinale. Anglia și Olanda nu s-au mai întâlnit la un turneu final din anul 1996, atunci când Anglia s-a impus cu 4-1, precizează eurosport.ro.

Cine ar putea fi câștigătoare la EURO 2024?

Inteligența artificială o vede campioană pe Spania, potrivit sport.es. Elevii lui Luis de la Fuente s-au calificat în semifinalele EURO 2024 după ce au învins Germania cu scorul de 2-1. Cel din urmă gol a fost marcat de Mikel Merino târziu, în minutul 119. De asemenea, și cu celelalte echipe a jucat foarte bine. Cu Croația a terminat 3-0, cu Italia 1-0, cu Albania la fel, iar în optimi au bătut-o pe Georgia cu 4-1.

Imagine reprezentativă pentru un trofeu. „Sursă: Fotografie generată de AI”

În finală, echipa ar avea 30,38 % șanse de câștig, fiind urmată de Franța (29,9%) și Anglia (22,85%).

La EURO 2021, campiona a fost Italia, după ce s-a impus în fața Angliei cu scorul de 3-2. A fost nevoie de lovituri de departajare, deoarece după 120 de minute scorul era 1-1.